Zum Inhalt gehen

Free Programme 2022

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

12.00 – 20.00 Uhr

Eintritt: CHF 20.-

MEHR INFORMATIONEN

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN
Freitag01.07
Samstag02.07
Sonntag03.07
Montag04.07
Dienstag05.07
Mittwoch06.07
Donnerstag07.07
Freitag08.07
Samstag09.07
Sonntag10.07
Montag11.07
Dienstag12.07
Mittwoch13.07
Donnerstag14.07
Freitag15.07
Samstag16.07

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen
21:00

PRINCESSE DANIEL

22:30

VVSPANTHER

23:45

LAHASNA

00:30

YAKARY

Transitions:

BOURBIER

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

JACKIE APOSTEL

22:00

LAKNA

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

LE GRAND TOURISME

18:00

ZK

20:00

TÉOLEFURIEUX

22:00

UNTERSCHRIFT

00:00

JEAN CHARLES DE MONTE CARLO

02:00

B2B TOUS ENSEMBLE

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

FISHBACH

 

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

UNITED COLORS OF FIESTA

18:00

BEATRICE (AXEBEABAHIA) ANIMATION: BRASIL

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: CARIOCA SESSIONS

23:00

DJ KAY-C with MAURICIO (Brass)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS

18:00

A MUSIC HISTORY by CARL CRAIG
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

CONCERTS

20:00

SILVAN STRAUSS ENSEMBLE FT. NINJA KIDSOUL

21:30

EMMA-JEAN THACKRAY

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND

TAYLOR DAVIS & ANDREW GERAGHTY (Piano/Keys) , RYAN HURST (Bass), LIAM HOGAN (Drums), JOSH MEADER (Guitar)
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

SOLARIS GOES TO MONTREUX (from jazz to house)

23:00

OLIVE T

01:00

CARL CRAIG
Presents A No Boundaries set

03:00

MIRKO LOKO
Bel-Air LTD – Vintage & House Special Selection

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ ISwith CARL CRAIG

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOWIE SPECIAL

FILMS

18:30

THE MAN WHO FELL TO EARTH (1976) VO by N. ROEG presented by BEATRICE VENTURINI (Holy Groove)

20:30

PATTI SMITH (2016) presented by MICHAELA MAITERTH (MJF)

22:30

A-HA – THE MOVIE (2021) VOSTFR by THOMAS ROBSAHM presented by VIRGINIE NUSSBAUM (Le Temps)

 

CONCERT SCREENINGS

00:30

IGGY POP (2018) presented by LEYLA GENÇ

02:30

ÓLAFUR ARNALDS (2018) presented by STÉPHANIE-ALOYSIA MORETTI (MJF-MJAF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

BOWIE, PHILOSOPHIE INTIME & BOWIE, LES LIVRES QUI ONT CHANGÉ SA VIE presented by BEATRICE VENTURINI (Holy Groove)

TALKS

19:30

DE A-HA À DIANA ROSS, VERTIGO À MONTREUX presented by PIERRE-DO BOURGKNECHT & PIERRE-PHILIPPE CADERT (RTS)

VINYLS

21:30

MONTREUX-DETROIT INTERNATIONAL JAZZ FESTIVAL 1981 – presented by CARL CRAIG

23:30

BUDDY GUY & JUNIOR WELLS 1978 – presented by JULIE HENOCH (City Club, Pully & N/O/D/E)

01:30

MARIANNE FAITHFULL presented by MATHIEU JATON (MJF)

 

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen
21:00

SANTO & FRIENDS

23:00

TSEW THE KID

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

ROMANO BIANCHI

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

PASS SHOWCASE

18:00

SD&T

20:00

DIRTY FLAV

22:00

BROWN S

00:00

DJ LE ROI

02:00

DAPAREC

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

SQUIDJI

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA REGGAETON

16:00

ISSA
COURS DE DANSE: REGGAETON FIT

18:00

ISSA
ANIMATION: CUBATON

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: MOJITO SESSIONS

23:00

DJ KAY-C, DJ WILLOW LAVOE with RODRY-GO (Percus)
DJ ACT

Pool Party

12.00 – 20.00 Uhr

Eintritt: CHF 20.-

MEHR INFORMATIONEN
12:00

SRAPS (PPL Collectif)

14:00

SAMIKIM (PPL Collectif)

16:00

SACHA YONAN

18:00

JOHN NOSEDA

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS

18:00

UNDER PRESSURE REVISITED presented by GERMAIN UMDENSTOCK in collaboration with THE MONTREUX CONSERVATORY
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

JAZZ IN MOTION
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

20:00

SAM DOTIA 

21:00

THE KTNA

22:00

LNDFK

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

 

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

MÉTISSAGES COULEUR 3 EN LIVE

23:00

JOH ERBA B2B OTAVIO

01:00

DJ FALCON

03:00

JOH ERBA B2B OTAVIO

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ IS... with LOUIS MATUTE

JAZZ IS... with PIERRE AUDÉTAT

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

NICK CAVE SPECIAL

DOCUMENTARIES

18:30

THE ROAD TO GOD KNOWS WHERE (1990) VOSTEN presented by STEFANO KNUCHEL (Locarno Film Festival)

FILMS

20:30

20’000 DAYS ON EARTH (2014) VOSTFR by J. POLLARD & I. FORSYTH presented by STEFANO KNUCHEL (Locarno Film Festival)

CONCERT SCREENINGS

22:30

GEORGE BENSON (2015) presented by MICHAELA MAITERTH (MJF)

FILMS

00:30

WINGS OF DESIRE (1987) VOSTFR by WIM WENDERS presented by ANTOINE DUPLAN in collaboration with Locarno Film Festival

CONCERT SCREENINGS

02:30

KASABIAN (2017) presented by FLORIAN CHOPARD (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

VINYLS

17:30

ASTOR PIAZZOLLA & GARY BURTON 1989 – presented by AVIEL CAHN (Grand Théâtre, Genève)

BOOKS

19:30

ET L’ÂNE VIT L’ANGE et autres écrits de NICK CAVE presented by LUCAS MORENO

VINYLS

21:30

EL CAMARON DE LA ISLA & TOMATITO 1991 – presented by LOUIS MATUTE

BOOKS

23:30

MORT DE BUNNY MUNRO by NICK CAVE presented by YANN RIOU

VINYLS

01:30

DOLLAR BRAND 1980 – presented by MICHAELA MAITERTH (MJF)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

JOSHUA VINCENT

22:00

FOMIES

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18
18:00

2M

20:00

FIONA

22:00

SASSY J

00:00

PALMS TRAX

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

SYNAPSON

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA SALSA

16:00

ISSA
COURS DE DANSE: SALSA

18:00

ISSA
ANIMATION: SALSA CHOKE

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: CLASSICO DE LA SALSA

23:00

DJ WILLOW LAVOE
DJ SET

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS for Kids

18:00

COMME TU REGARDES LE CIEL ÉTOILÉ by POLAR in collaboration with LA JOIE DE LIRE
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

JAZZ IN MOTION
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

20:00

RON MINIS

21:00

SHUNAJI

22:00

SUMMER PEARL

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

HIGHLIFE WORLD MUSIC

23:00

DEM GYALZZZ

01:00

LAANI

03:00

AUNTIE FLO Radio Highlife Set

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ ISwith GILLES PETERSON

 

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

DOCUMENTARIES

18:30

DANCER IN THE DARK (2000) VOSTFR by LARS VON TRIER presented by ANTOINE DUPLAN in collaboration with Locarno Film Festival

CONCERT SCREENINGS

20:30

GILBERTO GIL (2018) presented by DOMINIQUE DREYFUS (Libération)

22:30

CHRISTIAN SCOTT (2016) presented by JULIE HENOCH (City Club, Pully & N/O/D/E)

00:30

PAOLO NUTINI (2015) presented by VIRGINIE NUSSBAUM (Le Temps)

02:30

MAC MILLER (2014) presented by ALEXANDRE BARONCIANI & XAVIER VAUTHEY (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

LOCKDOWN FM presented by GILLES PETERSON (BBC Radio 6 – Worldwide)

TALKS

19:30

MUSIC & CINEMA presented by STEFANO KNUCHEL (Locarno Film Festival)

VINYLS

21:30

JOÃO GILBERTO 1987 – presented by DOMINIQUE DREYFUS (Libération)

23:30

JOÃO GILBERTO 1987 – presented by SUSANNE ABBUEHL (Basel University of the Arts)

01:30

JOE PASS 1977 – presented by EDUARDO MENDEZ

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

FERMÉ

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18
20:00

DJ SOUPLESSE B2B MEL

22:00

I. JORDAN

00:00

SHERELLE

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

NOE PRESZOW

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA BRASIL

16:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
COURS DE DANSE: BRASIL

18:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
COURS DE DANSE: BRASIL

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: CARIOCA SESSIONS

23:00

DJ RUMBA STEREO with MAURICIO (Brass)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

MJAF 15TH ANNIVERSARY

BOOKS

18:00

NOVECENTO presented by ALESSANDRO BARICCO in collaboration with LE PRIX EUROPÉEN DE L’ESSAI

CONCERTS

20:00

LOUIS MATUTE LARGE ENSEMBLE

 

21:30

INUDE

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

 

 

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

HOUSE & BOOGIE CUTS

23:00

THOMAS LAVANCHY

01:00

SALVATORE FREDA

03:00

CC:DISCO

 

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ IS... with ALESSANDRO BARICCO

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

CONCERT SCREENINGS

18:30

SANTANA (2015) presented by ARIANE MÉRAT

20:30

ROBERT PLANT & THE SENSATIONAL SPACE SHIFTERS (2014) presented by JOHN AXELROD

DOCUMENTARIES

22:30

MUSIQUE DU FUTUR by ALEXIS AMITIRIGALA in collaboration with Play Suisse

00:30

PABLO INFERNAL by NICK RUSCONI in collaboration with Play Suisse

CONCERT SCREENINGS

02:30

WOODKID & FRIENDS (2016) presented by CHARLOTTE KALBFUSS (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

MUSIC IS MY MISTRESS by DUKE ELLINGTON presented by PIERRE-PHILIPPE CADERT (RTS)

19:30

BAD BONN SONG BOOK presented by DANIEL FONTANA (Bad Bonn & Kilbi)

TALKS

21:30

LE PATRIMOINE PHOTOGRAPHIQUE DU MONTREUX JAZZ FESTIVAL by YANN ZITOUNI (Couleur 3)

VINYLS

23:30

MARLENA SHAW 1974 – presented by BEATRICE VENTURINI (Holy Groove)

01:30

JETHRO TULL 2003 – presented by STÉPHANIE-ALOYSIA MORETTI (MJF-MJAF)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen
21:00

MARA Live

23:00

BIANCA COSTA

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

GLAASCATS

22:00

DONKEY KID

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18
20:00

JENNY CARA

22:00

NVST B2B TANUA

00:00

DJ BONE B2B GOLDIE

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

ROUQUINE

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA CUBA

16:00

ISSA
COURS DE DANSE: SALSA

18:00

ISSA
ANIMATION: CUBATON

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET:  MOJITO SESSIONS

23:00

LA COMBINACION PERFECTA: BESI SALSERO & SAM CORSO with MAMBI (Percus)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS for Kids

18:00

ATELIER ROCK presented by GERMAIN UMDENSTOCK in collaboration with THE MONTREUX CONSERVATORY
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

CONCERTS

20:00

IYA KO & THE GUILTY PLEASURES

21:30

ROOSEVELT COLLIER

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND & LE CHIC ASTRAL
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BAD BETCH X DESIR

23:00

DESIR

01:00

MARA DJ Set

03:00

DESIR

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ ISwith GREGORY PORTER

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

TALKS

18:30

„LE CONCERT“: Le territoire commun entre art visuel et art sonore. Présentation autour du pavillon suisse à la Biennale de Venise (2022) – by LATIFA ECHAKHCH

CONCERT SCREENINGS

20:30

MUSE (2016) presented by AURELIA JAQUIER (TAKK)

DOCUMENTARIES

22:30

BIRTH OF THE COOL, MILES DAVIS presented by GEOFF KEMPIN (Mercury Studio)

CONCERT SCREENINGS

00:30

VINTAGE TROUBLE (2017) presented by MARC ISMAIL

02:30

ASGEIR (2016) presented by CHARLOTTE KALBFUSS (MJF)

 

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

NEIL YOUNG, UNE AUTOBIOGRAPHIE presented by PIERRE-PHILIPPE CADERT (RTS)

19:30

LE LIVRE DU DÉSIR et d’autres écrits de LEONARD COHEN presented by ELISE DAVID (Le Prix Europée de l’Essai)

VINYLS

21:30

MICHEL PETRUCCIANI, POWER OF THREE 1987 – presented by ARIANE MÉRAT

23:30

SAM RIVERS, STREAMS 1973  & YOSUKE YAMASHITA TRIO, MONTREUX AFTERGLOW 1976 – presented by LUC MEIER (La Becque Artist Residency)

01:30

ART BLAKEY & THE JAZZ MESSENGERS 1981 – presented by BERTRAND HOLASSIAN (MJF)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen
21:00

GODFORD

23:00

LEWIS OFMAN

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

SAM RYDER

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA FIESTA

16:00

ISSA
COURS DE DANSE: AFROBEAT

18:00

ISSA
ANIMATION: AFROHOUSE

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: AFRO SESSION

23:00

LA TEMPERATURA
DJ SET

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS

18:00

ROOSEVELT COLLIER
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

CONCERTS

20:00

JOE ARMON-JONES

21:30

NIKITCH AND KUNA MAZE

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

 

 

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

FRENCH HOUSE DISCO

23:00

LES FILLES D’À CÔTÉ

01:00

LEA LISA

03:00

DEBORAH AIME LA BAGARRE

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ ISwith ROOSEVELT COLLIER

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

TALKS

18:30

UNE BRIÈVE HISTOIRE DU CLIP by EMMANUELLE ANTILLE & CHRISTIAN PAHUD
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

CONCERT SCREENINGS

20:30

M (2017) presented by THIERRY SAVARY (Radio Fribourg)

DOCUMENTARIES

22:30

ELLA FITZGERALD: JUST ONE OF THOSE THINGS presented by GEOFF KEMPIN (Mercury Studio)

00:30

COUNT BASIE: THROUGH HIS OWN EYES presented by GEOFF KEMPIN (Mercury Studio)

CONCERT SCREENINGS

02:30

TOTO (2015) presented by BERTRAND HOLASSIAN (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

LE SON SUISSE by JOSEPH TARRADELLAS presented by JOSEPH TARRADELLAS (EPFL)

TALKS

19:30

MONTREUX JAZZ MEMORIES by FLORENCE GRAEZER BIDEAU & ALAIN DUFAUX (EPFL)

BOOKS

21:30

THE FLAME by LEONARD COHEN presented by SALOMÉ HOULIER BINDER (EPFL)

TALKS

23:30

MONTREUX JAZZ FESTIVAL 2066 by LUCIEN DELLEY

VINYLS

01:30

ETTA JAMES 1975 – presented by BEATRICE VENTURINI (Holy Groove)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen
21:00

LUVANGA

23:00

BIGA*RANX

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

ROXANE

22:00

CMAT

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18
20:00

DJ REAS

00:00

TSHA

02:00

CHAOS IN THE CBD

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
22:00

SILENT DISCO
Eintritt: CHF 20.-
Kopfhörerpfang: CHF 20.-

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA GUARACHA

16:00

ISSA
COURS DE DANSE: SALSA

18:00

ISSA
ANIMATION: SALSA CHOKE

19:00

BATERIA UNIDOS LAUSANNE (BRASIL)

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: MOJITO SESSIONS

23:00

DJ KAY-C, DJ RUMBA STEREO with MAURICIO (Brass)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS

18:00

SOWETO KINCH
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

CONCERTS

20:00

MARIA CHIARA ARGIRÒ

21:30

BLUE LAB BEATS

23:00

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

 

 

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

TROPICAL VOGUING

23:00

BAROKKO JEWELS

01:00

LAZY FLOW LIVE voguing show

03:00

BAUCHAMP

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ IS... with MARC REBILLET

20:00

JAZZ IS... with SOWETO KINCH

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

CONCERT SCREENINGS

18:30

TIGRAN HAMASYAN QUINTET (2014) presented by Stéphanie-Aloysia Moretti (MJAF-MJF)

 

20:30

JON HOPKINS  (2018) presented by Marc Zendrini

DOCUMENTARIES

22:30

BALKAN MELODY by STEFAN SCHWIETERT in collaboration with Play Suisse

00:30

ACCORDION TRIBE by STEFAN SCHWIETERT in collaboration with Play Suisse

CONCERT SCREENINGS

02:30

THE LUMINEERS (2017) presented by Caroline Lüthi (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

GAMMES ET MODES MUSICAUX SUR LE CLAVIER presented by PIERRE AUDÉTAT

TALKS

19:30

EXPOSER LA MUSIQUE, LES NOUVEAUX DÉFIS DES MUSÉES presented by ERIC DE VISSCHER (V&A, Victoria and Albert Museum)

VINYLS

21:30

AL JARREAU 1993 – presented by THIERRY SAVARY (Radio Fribourg)

23:30

BILL EVANS 1968 – presented by PIERRE AUDÉTAT

01:30

ROY AYERS 1972 – presented by JEAN-MARC ALDER, CHRISTIAN HALBRITTER & ANTOINE MASSOT (Live in Vevey)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

MJF SPOTLIGHT NIGHT

21:00

YEИDRY

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

STARO

22:00

EVITA KONÉ

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

LE SKI CLUB

18:00

FERMECAT

20:00

LAZZYLIFE

22:00

GODOT

00:00

KWOLIESS

02:00

BLACK SPACE

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

BREAKBOT & IRFANE

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA BRASIL

16:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
COURS DE DANSE: BRASIL

18:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
COURS DE DANSE: RAGGAETON FIT

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: CARIOCA SESSIONS

23:00

DJ KAY-C, DJ WILLOW LAVOE with POTOTO (Percus)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

MJAF 15TH ANNIVERSARY

WORKSHOPS

18:00

AU-DELÀ DU STYLE: DU CLASSIQUE AUX MUSIQUES ACTUELLES presented by THE MONTREUX CONSERVATORY

20:00

SOWETO KINCH TRIO

 

21:30

TIGRAN HAMASYAN Standart

 

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

 

 

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PORNOPOLIS INVITE

23:00

COCO FRESCO

01:00

PORNOPOLIS

03:00

OSCURA RESISTENCIA

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ IS... with ZAC HARMON

20:00

JAZZ IS... with TIGRAN HAMASYAN

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

CONCERT SCREENINGS

18:30

JON BATISTE (2013) presented by PATRICE BLANC FRANCARD

DOCUMENTARIES

20:30

THEY ALL CAME OUT TO MONTREUX, I, presented by Director STUART SOUTER

22:30

THEY ALL CAME OUT TO MONTREUX, II

00:30

THEY ALL CAME OUT TO MONTREUX, III

CONCERT SCREENINGS

02:30

MGMT (2014) presented by CAROLINA CHIARIOTTI (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

TALKS

17:30

BRINGING BRAZIL TO MONTREUX AND TAKING MONTREUX TO BRAZIL presented by MARCO MAZZOLA (Rio Molntreux Jazz Festival)

VINYLS

19:30

COMPARED TO WHAT, EDDIE HARRIS & LES MACCANN presented by PATRICE BLANC-FRANCARD

TALKS

21:30

MASTERING THE MONTREUX YEARS RECORDINGS presented by FRASER KENNEDY (Series Producer), TONY COUSIN (Audio Mastering Engineer), SPENCER CHRISLU (Director of Content Services, MQA) Moderator PIERRE-PHILIPPE CADERT (RTS)

VINYLS

23:30

VELOSO, BOSCO, MATOGROSS 1983 – presented by NANCY YPSILANTIS (RTS)

01:30

IRAKERE 1980 – presented by MATHIEU JATON (MJF)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

MJF SPOTLIGHT NIGHT

21:00

SAM TOMPKINS

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

LE GRAM

18:00

ANAÏS LIRO

19:00

OSCAR VG

20:00

DJ BOGDAN

22:00

GRISHA

00:00

O’HANA

02:00

ANAÏS LIRO B2B OSCAR VG

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

ACHILE

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA RAGGAETON

16:00

BEATRICE (AXEBEABAHIA)
COURS DE DANSE: BRASIL

18:00

BEATRICE (AXEBEABAHIA)
ANIMATION: BRASIL

19:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: CARIOCA SESSIONS

23:00

DJ FARASCO, DJ RUMBA STEREO, DJ KAY-C with RODRY-GO (Percus)
DJ ACT

Pool Party

12.00 – 20.00 Uhr

Eintritt: CHF 20.-

MEHR INFORMATIONEN

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

SPECIAL PROJECTS

18:00

DUPLEX CONCERT, VIENNE – MONTREUX: OMEZIS PRESENTS: OMEZIS AMBIENT PROJECT, EMILE LONDONIEN & SPECIAL GUESTS in collaboration with TYXIT

CONCERTS

20:00

BENDALI/LIECHTI/ARAVENA TRIO

21:30

ZAC HARMON

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

 

 

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

TROPICAL HI-LIFE

WORKSHOPS

19:00

FROM JAZZ TO HIP HOP, LES ORIGINES with SYDNEY & LORD FUNK presented by JIGGY JONES in collaboration with COULEUR 3

DJ SETS

23:00

LEO LUSCHER

01:00

SOUL KOFFI

03:00

ESA

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS

18:30

SMARTPHONES AS MUSICAL INSTRUMENTS a collaboration between FRÉDÉRIC BEVILACQUA (IRCAM), CHRISTOPHE FELLAY (EDHEA) &  MONTREUX JAZZ DIGITAL PROJECT (EPFL)
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

TALKS

20:30

DIANA ROSS AU CINÉMA presented by STÉPHANE GOBBO (Le Temps)

DOCUMENTARIES

22:30

VOX HUMANA, by BENI WEBER in collaboration with Play Suisse

00:30

UNE CHANSON POUR SHANGHAI, by BENI WEBER in collaboration with Play Suisse

TALKS

02:30

DIE ANTWOORD (2015) presented by CAROLINA CHIAROTTI (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

ROCK MY SOUL by PATRICE BLANC FRANCARD presented by PATRICE BLANC FRANCARD (Calmann-Lévy)

TALKS

19:30

MONTREUX – ATLANTA: A LONG HISTORY presented by CAMILLE LOVE (Bureau of Cultural Affairs, City of Atlanta)

21:30

RELEASING & MARKETING THE MONTREUX YEARS RECORDINGS presented by FRASER KENNEDY (Series Producer), DAN BAXTER (SVP UK Catalogue Recordings), LISA MCERLAIN (Label Manager BMH) & NICK BONARD (Montreux Years Label), Moderator PIERRE-PHILIPPE CADERT (RTS)

VINYLS

23:30

ELIS REGINA 1982presented by MARCO MAZZOLA (Montreux Jazz Festival in Rio)

01:30

STEVIE RAY VAUGHAN & DAVID BOWIE presented by NANCY YPSILANTIS

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

MJF SPOTLIGHT NIGHT

21:00

RIOPY

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

EMMA PETERS

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

VERY MAD TRIP

16:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
COURS DE DANSE: BRASIL

18:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
ANIMATION: BRASIL

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: WE LOVE GUARACHA

23:00

IGOR BLASKA AND FRIENDS
DJ SET

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

DOCUMENTARIES

17:30

THE STORY OF DON LETTS REBEL DREAD, THE LEGENDARY OF BRITISH COUNTER CULTURE by WILLIAM E. BADGLEY avant première suisse

CONCERTS

20:00

EMILE LONDONIEN HOUSE PARTY

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

DOLCE VITA

23:00

MANDRAX (MISH MASH SET)

01:00

DON LETTS

03:00

POSH BOY

 

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ IS… with SHEMS BENDALI

20:30

JAZZ IS… with DON LETTS

 

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

TALKS

18:30

ARCHIVES, A MATERIAL FOR EMOTIONS? by ALAIN DUFAUX (EPFL), CHRISTOPHE FELLAY (EDHEA) & DIDIER GRANDJEAN (UNIGE)

20:30

NEW BLUES PAR MILES À MONTREUX by CHARLOTTE GRABER (EPFL) & JULIEN BOSS (HEMU)

DOCUMENTARIES

22:30

TWO SEVENS CLASH by DON LETTS presented by DON LETTS

00:30

TINGUELY by THOMAS THUMENA in collaboration with Play Suisse

CONCERT SCREENINGS

02:30

LIONEL RICHIE (2015) presented by IRENE MOKVELD (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:00

THERE AND BLACK AGAIN presented by DON LETTS

TALKS

19:30

JAZZ OR NOT JAZZ? with EMILE LONDONIEN & SHEMS BENDALI, Moderator MARC MARET (Rolling Stone Magazine)

VINYLS

21:30

GARY MOORE 1995 – presented by XAVIER OBERSON (MJF-MJAF)

TALKS

23:30

FLORA PURIM 1978 – by LAURENCE DESARZENS (Prix Suisse de la Musique)

VINYLS

01:30

PACO DE LUCIA & JOHN MCLAUGHLIN 1987 – presented by VIVIANE RYCHNER-RAOUF (MJF-MJAF)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

FERMÉ

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

ARGYLE

22:00

LONNY

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

DANIEL SABATER

20:00

IRMA

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA BACHATA

16:00

ISSA
COURS DE DANSE: BACHATA

18:00

ISSA
ANIMATION: BACHATA

19:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: SBK SESSIONS

23:00

DJ RUMBA STEREO, DJ KAY-C with PIKY LEDEZMA (Guitar)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

SPECIAL PROJECTS

18:00

OMEZIS, (FRANÇOIS DELAMARRE & PAUL SCHWARTZ) play the MONTREUX COLLECTION

CONCERTS

20:00

cktrl

21:30

SVANEBORG KARDYB

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

HOUSE DISCO SELECTORS

23:00

CORA

01:00

MIRLAQI

03:00

DANILO PLESSOW aka Motor City Drum Ensemble

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ IS... with ÉMILE LONDONIEN

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WOKSHOPS

18:30

SONORISATION ET TECHNOLOGIE AU MONTREUX JAZZ FESTIVAL by JOSÉ GAUDIN (Meyer Sound)

FILMS

20:30

MO’BETTER BLUES (1990) VF by SPIKE LEE presented by MOHAMED MAHMOUD MOHAMEDOU & DAVIDE RODOGNO (Graduate Institute)

 

DOCUMENTARIES

22:30

KABOUL SONG by LISBETH KOUTCHOUMOFF & WOLGRAND RIBEIRO presented by directors Lisbeth Koutchoumoff et Wolgrand Ribeiro in collaboration with Play Suisse

CONCERT SCREENINGS

00:30

SNARKY PUPPY (2019) presented by CARINE ZUBER (Suisse Diagonales Jazz)

02:30

NEIL YOUNG (2016) presented by STEVE RIESEN (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

TALKS

17:30

MUSIC, RACISM, HISTORY AND THE STRUGGLE FOR RIGHTS by MOHAMED MAHMOUD MOHAMEDOU & DAVIDE RODOGNO (Graduate Institute)

VINYLS

19:30

BOVARD, BOURQUIN, FRANCIOLI & CLERC 1987 – presented by CARINE ZUBER (Suisse Diagonales Jazz)

21:30

MARVIN GAYE 1980 – presented by STÉPHANE GOBBO (Le Temps)

23:30

MCCOY TYNER 1973 – presented by BERTRAND HOLASSIAN (MJF)

 

01:30

THE CHARLES LLOYD QUARTET 1967 – presented by STÉPHANIE-ALOYSIA MORETTI (MJF-MJAF)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

VOILAAA SOUND SYSTEM

20:00

DJ BOOLIMIX & DJ CHYLORAMA

22:00

DJ CHYLORAMA & FREAKISTAN

with MC PAT KALLA & BRUNO PATCHWORKS

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

JÄDE

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA CUMBIA

16:00

BEATRICE (AXEBEABAHIA)
COURS DE DANSE: REGGAETON FIT

18:00

BEATRICE (AXEBEABAHIA)
ANIMATION:  BRASIL

19:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: CUMBIA SESSIONS

23:00

DJ WILLOW LAVOE with RODRY-GO (Percus)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

SPECIAL PROJECTS

18:00

KETY FUSCO EXPERIMENTAL PERFORMANCE with two harps, light and visuals in collaboration with New Echo System / Pro Helvetia Benezia supported by Montreux Jazz Artists Foundation

CONCERTS

20:00

CHELSEA CARMICHAEL

21:30

THEON CROSS

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

FROM MARSEILLE

23:00

FAMILLE MARABOUTAGE

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

17:15

JAZZ ISwith EMILIE ZOÉ

19:00

JAZZ ISwith JOHN MCLAUGHLIN

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

CONCERT SCREENING

18:30

SEU JORGE (2018) presented by YANN ZITOUNI (Couleur 3)

20:30

LAMOMALI (2017) presented by CARINE ZUBER (Suisse Diagonales Jazz)

DOCUMENTARIES

22:30

QUINCY presented by ADAM FELL (Quincy Jones Productions)

 

VINYLS

00:30

TOM JONES (2016) presented by MARC ISMAIL

02:30

LENNY KRAVITZ (2015) presented by ALEXIA CORNET (MJF)

 

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

VINYLS

17:30

JOHN MCLAUGHLIN PRESENTS HIS MONTREUX YEARS VINYL

TALKS

19:30

HOW WEB3 & NFT CAN HELP MUSICIANS presented by ADAM FELL (President Quincy Jones Productions) & JOSH JAMES (Co Founder & COO One Of)

VINYLS

21:30

SONNY ROLLINS 1974 – presented by WENDY OXENHORN (MJAF)

23:30

DENNIS BROWN 1979 – presented by MARC ISMAIL

01:30

BUDDY GUY; JUNIOR WELLS; BILL WYMAN… DRINKIN‘ TNT ‚N‘ SMOKIN‘ DYNAMITE  1974 – presented by STEVE RIESEN (MJF)

Parallel Experience by Audemars Piguet

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen
21:00

POPPY AJUDHA

23:00

ALFA MIST

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

LYOSUN

22:00

BARRIO COLETTE

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18
20:00

PASTRAM

22:00

AUDREY DANZA

00:00

ANETHA

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

REGARD

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

LA VIVA

16:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
COURS DE DANSE: REGGAETON FIT

18:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
ANIMATION: REGGAETON FIT

19:00

DJ ROB AIR
DJ SET: ALL STYLES MUSIC

23:00

DJ RUMBA STEREO with RODRY-GO (Percus)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN
18:00

WHAT HAPPENED IN THE LAST DECADE AT MONTREUX JAZZ FESTIVAL: exclusive concerts screening, amazing anecdotes, etc. by MATHIEU JATON

CONCERTS

20:00

MYCHELLE

21:30

CHERISE

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

HOUSE DISCO CLASSICS

23:00

DISCO FOR THE PEOPLE

01:00

SONNY CATANESE

03:00

HUNEE

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

DINO BRANDÃO

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

TALKS

18:30

MUSIQUE ET ARCHIVES: LE FESTIVAL MIS EN PERSPECTIVE by CONSTANCE FREI (UNIL) & ALAIN DUFAUX (EPFL)

DOCUMENTARIES

20:30

STEP ACROSS THE BORDER by NICOLAS HUMERT & WERNER PENZEL in collaboration with Play Suisse

22:30

BROTHER YUSEF by NICOLAS HUMBERT & WERNER PENZEL in collaboration with Play Suisse

CONCERT SCREENINGS

00:30

CHARLES BRADLEY (2017) presented by MARC ISMAIL

02:30

RITA ORA (2019) presented by ANNE HARTMANN (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS KIDS

17:30

LOUISE ET ANNE VONT EN LOUISIANE by CYRIL YETERIAN presented by CYRIL YETERIAN (Bongo Joe)
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

BOOKS

19:30

DAVID BOWIE, LECTOR IN FABULA by YANN COURTIAU presented by YANN COURTIAU

VINYLS

21:30

GARY BARTZ NTU TROOP 1973 – presented by TRUCKTHOMAS

23:30

OLIVER NELSON, SWISS SUITE 1973 – presented by HARUN IZER (Istanbul Jazz Festival)

01:30

STEVIE RAY VAUGHAN & DOUBLE TROUBLE 1986 – presented by MATHIEU JATON (MJF)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

SEB LOREZ

22:00

BLUE KUBRICKS

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

SOIRÉE COULEUR 3 EN LIVE

20:00

JANEEN

22:00

NGOC LAN

00:00

RIVA

02:00

GARANCE

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
22:00

SILENT DISCO

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA GUARACHA

16:00

BEATRICE (AXEBEABAHIA)
COURS DE DANSE: BRASIL

18:00

BEATRICE (AXEBEABAHIA)
ANIMATION: BRASIL

20:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: CARIOCA SESSIONS

23:00

DJ RUMBA STEREO with LISBEL (Brass)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

SPECIAL PROJECTS

18:00

ABASCOUPS-BATTERIE ET PERCUSSION by MATHIAS COCHARD, DOMINIC FREY & LEONZIO CHERUBINI in collaboration with THE MONTREUX CONSERVATORY

CONCERTS

GEEVA FLAVA

21:30

SECRET NIGHT GANG

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

MEMORY LANE

23:00

VINCZ LEE & JIGGY JONES present MEMORY LANE

 

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

17:00

JAZZ IS... with IBRAHIM MAALOUF

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

CONCERT SCREENINGS

18:30

IBRAHIM MAALOUF (2021) presented by JEAN-LUC CRONEL (TV5Monde)

DOCUMENTARIES

20:30

IMAGINE MUSIC HAS DISAPPEARED by STEFAN SCHWIETERT in collaboration with Play Suisse

22:30

HEIMATKLANGE by STEFAN SCHWIETERT in collaboration with Play Suisse

CONCERT SCREENINGS

00:30

LEONARD COHEN (2013) presented by SALOMÉ HOULLIER BINDER (EPFL)

02:30

TOM MISCH (2019) presented by RÉMI BRUGGMAN (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

12 NOTES; ON LIFE AND CREATIVITY by QUINCY JONES presented by ADAM FELL (Quincy Jones Productions)

VINYLS

19:30

NINA SIMONE 1968 – presented by JEAN-LUC CRONEL (TV5Monde)

21:30

MILES DAVIS & QUINCY JONES 1991 – presented by MICHAELA MAITERTH (MJF)

23:30

SADAO WATANABE 1971 & 1975 – presented by JUNICHI HARADA (Montreux Jazz Festival Japan)

01:30

ZEAL AND ARDOR 2018 – presented by RÉMI BRUGGMANN (MJF)

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen
21:00

MEGA

23:00

MOJI X SBOY

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

SOFT LOFT

22:00

JOYA MARLEEN

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18

SUZAKU

18:00

KAMYAR KERAMATI

20:00

SAUNA

22:00

FIVE TEN

00:00

ALIANA

02:00

WYATT

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
20:00

ILIRA

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

ME GUSTA BRASIL

16:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
COURS DE DANSE: REGGAETON FIT

18:00

JUNIOR & MELISSA (BAHIAMIX)
ANIMATION: BAILEFUNK

19:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: CARIOCA SESSIONS

23:00

DJ RUMBA STEREO, DJ NALYD with POTOTO (Percus)
DJ ACT

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS

18:00

MUSIQUE ASSISTÉE PAR ORDINATEUR presented by FÉLIX BERGERON in collaboration with EJMA

CONCERTS

20:00

TIMELESS MUSIC presents ALLYSHA JOY with screening of the Montreux Jazz Archive: NINA SIMONE, ETTA JAMES and MARVIN GAYE

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

KASHEME PRESENTS

23:00

MELODIESINFONIE

01:00

ASH LAURYN

03:00

LEXX

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

CONCERT SCREENINGS

18:30

ASAF AVIDAN (2015) presented by ASAF AVIDAN

 

CONCERT SCREENING

20:30

GIRLS IN HAWAI (2013) presented by FABRICE BERNARD  (Headstrong)

DOCUMENTARIES

22:30

BLUE NOTE RECORDS-AU-DELÀ DES NOTES by SOPHIE HUBER in collaboration with Play Suisse

SPECIAL PROJECTS

00:30

PERFORMANCE SONORE MURMURES by LAURA MORIER-GENOUD (EDHEA)

CONCERT SCREENINGS

02:30

THE WAR ON DRUGS (2015) presented by STEVE RIESEN (MJF)

 

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

THEM OR US by FRANK ZAPPA & QU’EST-CE QUE LA MUSIQUE? by DAVID BYRNE presented by GUY DAROL & CLAIRE MARTINET (Philharmonie de Paris)

VINYLS

19:30

NINA SIMONE 1968 – presented by PASCAL HUFSCHMIDT (Musée International de la Croix Rouge)

21:30

MARVIN GAYE 1980 – presented by YVES BIGOT (TV5Monde)

23:30

RANDY WESTON CARNIVAL 1974 – presented by BENJAMIN TANGUY (Jazz à Vienne)

01:30

THE SUN RA ARKESTRA 1978 – by MICHAELA MAITERTH (MJF)

Parallel Experience by Audemars Piguet

20:00

ARLO PARKS

Lisztomania

20.00 – 00.00 Uhr

Mehr informationen
23:00

ROSS FROM FRIENDS LIVE

Super Bock Stage

12.00 – 00.00 Uhr (SO – MI)
12.00 – 01.00 Uhr (DO – SA)

MEHR INFORMATIONEN
19:00

SINGING HANDS DAY

BASTOUN

22:00

SON MIEUX

Ipanema

20.00 – 02.00 Uhr (MO/MI)
20.00 – 04.00 Uhr (DO)
18.00 – 04.00 Uhr (FR/SA)
18.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN
- 18
18:00

DJ DOSQ

20:30

DIMSUM

23:00

BLACK CLOUD

01:30

SOL TWO B2B TARBA

Terrasse ibis MUSIC

16.00 – 02.00 Uhr (MO – MI)
16.00 – 04.00 Uhr (DO – FR)
14.00 – 04.00 Uhr (SA)
14.00 – 02.00 Uhr (SO)

MEHR INFORMATIONEN

El Mundo

16.00 – 02.00 Uhr (DO-SA)
16.00 – 03.00 Uhr (SO-MI)

MEHR INFORMATIONEN

UNITED COLORS OF FIESTA

16:00

ISSA
COURS DE DANSE: AFROBEAT

18:00

ISSA
ANIMATION: AFROHOUSE

19:00

DJ RUMBA STEREO
DJ SET: AFRO SESSIONS

23:00

DJ WILLOW LAVOE, DJ KUERVO & DJ RUMBA STEREO
DJ SET

Pool Party

12.00 – 20.00 Uhr

Eintritt: CHF 20.-

MEHR INFORMATIONEN

KASHEME AT THE POOL

12:00

KASHEME SOUNDSYSTEM

The Memphis supported by julius Baer @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

WORKSHOPS

18:00

LE MONDE EN 1982: L’ARRIVÉE DES RADIOS LIBRES with FRANÇOIS BENEDETTI (Couleur 3), PATRICE MATTHEY (Radio Thollon & KT FM), presented by PIERRE PHILIPPE CADERT in collaboration with COULEUR 3

CONCERTS

20:00

DISTRICT FIVE

21:30

STEAM DOWN

23:00

JAM SESSIONS with Clarendelle

launched by IN THE HOUSE BAND
supported by Montreux Jazz Artists Foundation

 

La Coupole @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

THE CLOSING NIGHT WITH A VOGUING SHOW

23:00

WITOLD

01:00

BARBARA BUTCH

03:00

KIDDY SMILE DJ Setvoguing show

La Loggia @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

PODCAST RECORDING

19:00

JAZZ ISwith PATRICK WATSON

Le cinéma @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

CONCERT SCREENINGS

18:30

ROBERT GLASPER (2018) presented by JEAN-MARC ALDER, CHRISTIAN HALBRITTER & ANTOINE MASSOT (Live in Vevey)

20:30

WYCLEF JEAN (2013) presented by CYRIL JOST

TALKS

22:30

STROBE CLUB: Une histoire stupéfiante des musiques électroniques by LUCIEN DELLEY (EPFL)

CONCERT SCREENINGS

00:30

AIR (2016) presented by ISABELLE SHIBO TSCHÄPPELER (The Moods)

 

02:30

NILS FRAHM (2015) presented by EDUARDO MENDEZ (MJF)

La Bibliothèque @Lake House

17.00 – 05.00 Uhr

MEHR INFORMATIONEN

BOOKS

17:30

SUPERSONIQUES: MOONDOG & GLENN GOULD presented by GUY DAROL & SABRINA VALY (Philharmonie de Paris)

19:30

LIFE by KEITH RICHARDS presented by PIERRE-PHILIPPE CADERT (RTS) & MICHAELA MAITERTH (MJF)

VINYLS

21:30

MICHEL PETRUCCIANI, POWER OF THREE 1986 – presented by ARIANE MÉRAT

23:30

DR JOHN 1995 – presented by GILLES DUPUIS (Jazz Onez+)

01:30

ANNA VON HAUSSWOLFF 2018 – presented by STÉPHANIE-ALOYSIA MORETTI (MJF-MJAF)